Ciekawostki

10 błędów native speakerów języka niemieckiego

Interesuje Cię, jakie błędy popełniają native speakerzy języka niemieckiego? Chcesz dobrze nauczyć się języka niemieckiego? Poznać, czego często uczy się w nieprawidłowy sposób, polepszyć swoją wymowę? Co należy zrobić? Zacząć! Zrób pierwszy krok! Mark Victor Hansen powiedział kiedyś: “nie czekaj, aż wszystko dobrze się ułoży. Życie nigdy nie będzie doskonałe. Zawsze będą istniały wyzwania, przeszkody i mniej niż idealne warunki. A więc co? Zacznij teraz. Z każdym wykonanym krokiem będziesz rosnąć w siłę, będziesz rozwijać swoje zdolności, wzmacniać pewność siebie i będziesz odnosić coraz większe sukcesy”. Flora Lewis twierdzi, że “uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposobu myślenia o rzeczach”.

Odpowiedni nauczyciel to gwarancja sukcesu. Dobry nauczyciel nauczy Cię słówek, poprawnej wymowy, gramatyki, dostosuje metodę nauczania do klienta. Zostań z nami i dowiedz się, jak się uczyć, a czego unikać, jakich nauczycieli omijać z daleka!

To świetnie, że chcesz nauczyć się niemieckiego, poznać wszystko, co pomoże wybrać Ci właściwego nauczyciela, takiego, który dostosuje odpowiednią metodę nauki do Twojego poziomu i szybkości przyswajania wiedzy.

Kto to jest native speaker?

Aby poznać błędy, jakie zdarza się popełniać native speakerom, dowiedzmy, się, kim jest native speaker?

Native speaker języka niemieckiego to osoba, która wychowała się w kraju, w którym głównym, urzędowym językiem jest niemiecki, czyli w Niemczech. Taka osoba nie ma problemu z porozumiewaniem się i może świetnie nauczyć akcentu, zna ciekawe zwroty, anegdoty w języku niemieckim. Zaletą tutaj jest to, że native speaker nie porozumiewa się w języku polskim, co zmusi ucznia do mówienia tylko w języku niemieckim. Na początku może to być trudne, ale z czasem coraz lepiej będzie przebiegać komunikacja między uczniem a native speakerem.

Jak uczyć się słówek?

Chcesz dowiedzieć się, jak szybko nauczyć się słówek? Co zrobić, by nauka języka niemieckiego była efektywna? Najważniejsze, to mieć chęci do nauki. Kiedy masz cel, czujesz, że język niemiecki jest tym, którego chcesz się nauczyć, będziesz uczyć się efektywniej i szybciej, nie będziesz musieć zmuszać się do nauki. Uczysz się dla siebie, więc bez chęci, wyniki nauki będą marne.

Kiedy już nastawienie do nauki jest, poznajmy, jak uczyć się słówek:

 • fiszki – znakomicie pomagają w nauce niemieckiego;
 • kurs językowy – na kursie poznasz mnóstwo nowych słówek i zasady gramatyki, będziesz także w kontakcie z nauczycielem, który rozwiąże twoje wątpliwości;
 • podręczniki do nauki niemieckiego – ucząc się z podręcznika, także szybko przyswoisz słówka;
 • lekcje z lektorem;
 • rozmowa z osobą niemieckojęzyczną.

Jak uczyć się gramatyki?

Twoim celem jest nauka niemieckiego i jego gramatyki, aby poprawnie formułować zdania i nie popełniać podstawowych błędów? Zastanawiasz się, kto będzie la Ciebie lepszym nauczycielem – native speaker czy może lektor? Co jest istotne, kiedy chcesz uczyć się języka? Sprawdźmy!

 • Przede wszystkim, dobry nauczyciel! Znajdź takiego, który ma doświadczenie z nauką innych, który dobrze przekaże Ci wiedzę, będzie potrafił do Ciebie dotrzeć. Najlepiej, jeśli będzie Cię uczył ktoś, kto ukończył odpowiednie studia filologiczne lub lingwistyczne. Taka osoba odpowiednio przekaże Ci wiedzę;
 • Możesz skorzystać z nauki z native speakerem – ta opcja będzie jeszcze lepsza, niż nauka z osoba, która uczyła się niemieckiego, ponieważ native speakerzy znają niemiecki, gdyż jest i ich język ojczysty;
 • Kursy online lub kursy stacjonarne – kursy to naprawdę świetna opcja nauki, kiedy nie potrafisz uczyć się z podręcznika i nie jesteś systematyczny w nauce nowych rzeczy. Konieczność spotkań w grupie o danej godzinie pomoże Ci. Nauczyciele podpowiedzą, jak się uczyć i przygotują dla Ciebie materiały pomocnicze, oraz ciekawie poprowadzą lekcje;
 • Podręcznik no nauki języka niemieckiego – porządny podręcznik do gramatyki pomoże Ci nauczyć się podstaw. Jak w przypadku każdego innego języka, czy angielskiego, czy francuskiego, także tutaj podręcznik do gramatyki ułatwi Ci naukę.

Podsumowanie: 10 podstawowych błędów native speakerów języka niemieckiego

Poznaliśmy metody nauki niemieckich słówek, oraz podpowiedzieliśmy, jak uczyć się gramatyki. Teraz czas poznać błędy popełniane przez native speakerów języka niemieckiego. Co warto wiedzieć, jakich błędów unikać? Dowiedzmy się! Zapamiętaj co, to dla Ciebie przygotowaliśmy, jeśli chcesz, aby Twoja nauka była efektywna!

 • brak poprawiania ucznia – często nauczyciele nie poprawiają każdego błędu, dają Ci dokończyć i nie analizują Twojej wypowiedzi.
 • nie zwracają uwagi na błędy fonetyczne – to duży błąd, który wynika z podobnego brzmienia pewnych wyrazów. Nauczyciele często nie poprawiają uczniów, co może skutkować błędną wymową w przyszłości;
 • brak nauki idiomów – idiomy są niezwykle ważne w nauce języka, stosowanie ich ubogaca wypowiedź;
 • błędy z zaimkiem zwrotnym „sich”;
 • nie poprawia nadużywania czasu przeszłego;
 • brak nauki synonimów;
 • mieszanie rodzajników;
 • skupianie się na jednym poziomie nauki co przeszkadza w praktycznej nauce języka niemieckiego;
 • mało nauki słówek i określenie ich kontekstu;
 • pomyłki ze spójnikami „als” i „wenn”.

Może Cię zainteresować także:

TŁUMACZENIA NA NIEMIECKI – JAKIE SŁOWA SĄ NADUŻYWANE?